Şarkı Sözü Bul sitemize hoşgeldiniz...

İsmail YK

İsmail YK

İsmail YK (gerçek ismi: İsmail Yurtseven), (d. 5 Temmuz 1978 Almanya, Hamm)’da doğan Türk müzik sanatçısı, müzisyen, şarkı sözü yazarı, besteci, aranjör.)

2004 yılında Avrupa Müzik Etiketiyle çıkardığı Şappur Şuppur adlı ilk solo albümü ile Yurtiçi ve Yurtdışında beğeniyle karşılanmış, arka arkaya çıkardığı solo albümler ile satış rekorları kırmış ve müzik listelerinde başarı yakalamıştır. Albümlerinin satış rekorları kırmasının sebebi üniversitelerde tez konusu dahi olmuştur.

Yaptığı müzikal çalışmaların tek bir tarza bağlanmasını ” Yanlış ve yetersiz ” olduğu gerekçesi ile reddedip Serbest Türk Müziği, Serbest Çalışmalar veya YK tarzı kavramlarıyla adlandırmıştır.

Çocukluk ve gençlik yılları: 1978 – 1995
Yurtseven Kardeşler Müzik grubunun en küçük solistidir. 1968 yılında Sivas’tan Almanya’ya fabrika işçisi olarak göç eden Ali Rıfat ve eşi Zerife Yurtseven çiftinin müzikle uğraşan beş çocuğundan en küçüğü olan İsmail YK, 5 Temmuz 1978 yılında sabah 05.00 ‘da Almanya, Hamm’da dünyaya gelmiştir. Kardeşlerinin tamamının müzikle ilgilenmesinden dolayı oyuncaklarla oynamak yerine, müzik enstürmanlarıyla oynamak onu daha çok mutlu ediyordu. 5 yaşında Bağlama, gitar, çalmaya başlayan İsmail YK, 7 yaşında kardeşleriyle birlikte sahnelere çıkmaya başlamıştır. Okulda, sahnede her yerde istediği gibi davranır şarkılar söylerdi. Yurtseven Kardeşler olarak 1985 ve 1987 yıllarında 2 amatör albüm çıkarmışlardır. Amatör olmalarına rağmen albümleri ve şarkılardaki Soundlar ile oldukça dikkat çekmiş, 1988 yılında bir ilki gerçekleştirerek alman ZDF televizyonunda “Nachbarn in Europa” adlı programa davet edilerek yurtdışında yabancı bir tv programına davet edilen İsmail YK’nın da yer aldığı ilk Türk Grup olma başarısını göstermişlerdir. Müziğe küçük yaşlarda adım atan İsmail YK, 13 yaşında tam olarak sahne hayatına başlamış ve 1995 yılında ise profesyonel müzik kariyerine adım atmıştır. Lise mezunu olduktan sonra ise kendisini tümüyle müziğe verdi. İsmail YK dünyada kullanılan önemli enstrümanları çalabilmektedir. Ayrıca stüdyosunda kardeşleriyle beraber Aranje ve Müzik yönetmenliği yapmakla birlikte aynı zamanda Söz ve Müzik yazarlığı da yapmaktadır. Alişan, Seda Sayan, Kibariye,Ebru Yaşar gibi sanatçılara birçok beste vermiş, albümlerinde aranje ve müzik yönetmenliği yapmıştır.

Müzik kariyerindeki ilk yıllar: 1996 – 2002
1996 yılında Yurtseven Kardeşler olarak ” Bir tek sen ” adlı ilk albümlerini piyasaya sürmüşlerdir. Albümdeki Gitme turnam şarkısıyla büyük beğeni kazanmışlardır. 1998 yılında ise Canın Çıksın İnsafsız, Hop de bakim,Kalmadı gibi şarkılarında yer aldığı 2. albümleri olan Toprak albümünü piyasaya sürmüşlerdir. Özellikle İsmail YK’nın seslendirdiği Canın Çıksın İnsafsız adlı şarkı ve albüm reklamsız, promosyonsuz bir şekilde 850.000 satış trajına ulaşmıştır. İsmail YK’nın seslendirdiği bu şarkının ve hemen ardından 2001 yılında piyasaya çıkardıkları De bana/Of anam of albümündeki yine İsmail YK’nın seslendirdiği Hayatımı mahvettin adlı şarkının Türkiye ve Avrupa da büyük kitle tarafından ilgi görmesi grup üyelerinden Hüseyin Yurtseven’in aklında solo albüm yapma fikrinin oluşmasını sağladı. Teklifi kabul eden İsmail YK, 2002 yılında 2004 yılında çıkaracağı albüm için çalışmalarına başladı.

Albüm çalışması: 2002-2004
İlk olarak Türkiye, Avrupa ve dünyadaki en önemli Sanatçıların başarı hikayelerini inceledi, ardından 13 yıllık bir Proje Çizip, Proje üzerinde çalıştı. Projenin her noktası en ince ayrıntısına kadar mantıksal zekayı gerektirecek düzeyde tamamlandı.Gençlerden oluşan hayran kitlesine sahip olmak bir yana ileriki yıllar için Hedef kitlesi olarak çocukları seçti. Bu proje de Michael Jackson’ı ve Coca-Cola’yı örnek olarak gösterdi. Ve projenin parçası olarak çocuklar için Tek eldiven taktı, bir kolu sıvanmış Gömlekler ve Aksesuarlı Pantolonların yanı sıra Robocop tarzı kıyafetler giyindi. Bir Moda yenilikçisi gibi saç ve sakal tarzları yarattı. Bu gibi değişimlerin çocukların hoşuna gideceğini ve çocukların o’na hayranlık duyacağını çok iyi tahmin etmişti. Bunların yanı sıra Dans Kareografilerininde Önemi büyüktü İsmail YK için. Çizdiği Dans Kareografilerinin Çoğunun Sekronilize edilişi çocuklara göre uyarlandı. Bu Proje sayesinde 2004 yılında İsmail YK’ya hayranlık duyan milyonlarca çocuk yılların geçmesiyle büyüyecek ve İsmail YK bu sayede hala dinleniyor olacak,zirvede kalacaktı. Projenin bir başka parçası olarak Magazine,eğlence kitlesine hitap edebilmek ve albümlerin patlayabilmesi için Şappur Şuppur, Bombabomba.com, Allah belanı versin, Bas gaza, facebook adında sıradışı sözlerden oluşan şarkılara albümlerinde yer verilmesiydi. Bu sayede albüm patlayacak ve albümdeki diğer şarkılar dinleyiciyle buluşup Hit olacaktı. Lakin İsmail YK sıradışı olan bu şarkıların tutacağını bildiği gibi bir kesim tarafından yadırganacağını A-B Grubu sosyete ve entelektüel kesim’in on’u eleştireceğini çok iyi biliyordu. Bunu da Projenin bir parçası olarak görmüş Projenin başarısından dolayı kimseye cevap dahi vermemiştir. Şappur şuppur adlı albümdeki her şarkıya da dönemin en iyi teknolojisi kullanılarak hit olabilecek güçte değer verildi ve bunun sonucunda da başarı geldi.

Şappur Şuppur: 2004-2006
Farklı tarzı ile kendisini çok iyi hazırlayıp ‘Yurtseven Kardeşler’ müzik grubunun da desteğiyle 8 Mayıs 2004 tarihinde ilk solo albümü ‘Şappur şuppur’ ile Türkiye müzik piyasasına bomba gibi düştü. İsmail YK bu albümü ile Türkiye ve Avrupa müzik piyasasında adından söz ettirdi. Türkiye de zirvede olan ve en başta gelen önemli sanatçıların da albüm çıkardığı dönemde yeni bir sanatçının albüm satışlarının birden hız alması müzik patronlarınında dikkatini çekmeyi başarmıştır. Şappur Şuppur şarkısı ve klibi ile babaların yaramaz çocuğu,annelerin yakışıklı evladı,gençlerin sevgilisi ve çocukların kahramanı oldu. 2004 yılının En iyi çıkış yapan şarkısı ve Sanatçısı olmayı da başardı. Aynı zaman da Nerdesin isimli şarkısı ile sevenlerin yüreğine seslenerek çok büyük bir hayran kitlesine sahip olmuş ve Yılın en iyi şarkısına da imzasını atmıştır.

Çocuklara yönelik Proje’nin başarısı olarak Türkiye de ilk,dünyada ise Michael Jackson, Elvis Presley’den sonra oyuncağı yapılan 3. sanatçı olmuştur. Aynı zamanda Tüm ilk ve ortaöğretim okullarında ders kitaplarına konu olmuştur. İsmail YK Şappur şuppur albümü ile ’1.250.000′ (Bir milyon ikiyüz elli bin) satarak 2004 yılın da Türkiye’nin en çok satan 2.albümüne imzasını atıp MÜ-YAP tarafından ‘Albüm Başarı’ ödülüne layık görülmüştür. Şappur Şuppur albümü ile Üniversite ve özel kuruluşlar dahil olmak üzere birçok ödüle layık görülen İsmail YK 2005 yılında Yurtseven Kardeşler olarak Şimdi halay zamanı adlı albümleriyle çıkış yapmış 450.000 satarak MÜ-YAP tarafından Albüm satış ödüllüne layık görülmüşlerdir.

Bombabomba.com : 2006-2008
İsmail YK 2 yıl daha bekleyip bir albüm hazırlayıp 2006 yılında Bombabomba.com albümü ile çıkış yakalayıp bu albümle de müzik dünyasına bomba gibi giriş yapmıştır. Özellikle Allah belanı versin şarkısı Tüm Türkiye de odak noktası haline gelmiş birçok gazete, anahaber bülteni ve birçok canlı TV programına konu olmuştur. İsmail YK bu şarkıyla ne kadar çok eleştirilsede zirvede kalmayı o kadar iyi başarmıştır.

Bu albüm de toplam 5 şarkıya klip çekmiş ‘600.000’ (Altı yüz bin)den fazla satarak Türkiye’nin en çok satan sanatçısı olmuş Yılın En çok satan MEKANİK albüm ödül’ü ve Yılın en çok satan DİJİTAL albüm ödüllerini alarak rekorlara imza atmıştır, aynı zamanda 300.000 satış bandrolünü geçtiği için Türkiye’nin en ‘Prestijli’ Müzik ödüllerinden biri olan ‘Diamond’ Albüm ödülünü de almaya hak kazanmıştır. Pop-Fantazi/Arabesk müzik dalında Git hadi git isimli şarkısı ile En iyi Pop-Fantazi/Arabesk Erkek Sanatçısı seçilmiştir. İsmail YK’nın Bombabomba.com’ albüm’ü ‘2006-2007’ yılın’ın en kaliteli albüm’ü seçilmiş ve MÜ-YAP tarafından ‘ALBÜM KALİTE’ ödülüne de layık görülmüştür.

2007 yılında İsmail YK’nın Liderliğinde Yurtseven Kardeşler olarak Sen hiç aşık oldun mu Kanka ? albümleriyle bir kez daha Türkiye Müzik piyasasına bomba gibi düşmüşlerdir. Müzik listelerinde Uzun bir süre Zirvede kalmış ve Türkiye’nin en çok satan 3 albümünden biri olmuş MÜ-YAP Tarafından Platin Albüm Ödülü ve Djital Albüm Ödülleri Almışlardır.

Bas Gaza : 2008-2009
İsmail YK 2008 yılında Bas Gaza Albümü ile yine iddialı giriş yapmış yılın en çok satan 3 albümünden biri olmuştur. Türkiye bilboard top 20 listesinde 7 hafta boyunca Zirvede kalmıştır.Hem MÜ-YAP hem Kral Tv hemde Dijital platformda ödüller almıştır. ‘Bas Gaza’ albümümünün satış rekorları kırması çok büyük kitlelere ulaşması Türkiye ve avrupada bulunan Dünyaca ünlü ‘Nielsen Müzik Endüstri’ firmasının da dikkatini çekmiş Marka araştırmalarında İsmail YK marka olan ilk 10 sanatçı arasına 5 yılda girmeyi başarmış, başarısını tescillemiştir. Aynı zamanda Türkiyede İsmail YK’dan başka hiçbir ünlü 5 yıl gibi çok kısa bir sürede Marka olabilmeyi başaramamıştır.

Haydi Bastır : 2009-2011
2009 yılında Haydi Bastır albümü ile yine süper çıkış yapan İsmail YK,Albümü piyasaya çıkmadan ‘70.000’ (Yetmiş bin) sipariş almış ve ilk’lerine bir ilk daha katmıştır.İsmail YK’nın ‘Haydi Bastır’ Albümü toplam satış bandrolü olarak 1.500.000 [Bir Milyon beş yüzbin/Bir Buçuk Milyon] satmış ve bu devirde ulaşılması çok zor bir rekora’da imza atmıştır.İsmail YK ‘Çılgın/Facebook’ şarkısı ile dünyaca ün’e de kavuşmuştur,İsmail YK bu zamana kadar Türkiye ve Yurtdışındaki Milyonlarca hayranına her zaman ilginç çalışmalar sunmuş ve dikkat çekmiştir, Haydi Bastır Albümü ile birlikte bu başarısını tüm dünya’ya yaymıştır,Söz ve müziği İsmail YK’ya ait olan Facebook’ta ki bir genç’in hikayesini anlatan ‘Çılgın/Facebook’ şarkısı ve Video klib’i Dünyaca ünlü sosyal imleme sitesi ‘BuzzFeede Düşünce dünya çapında ilgi gördü. Şarkının dünyaca Tık rekorları kırması İsmail YK’yı ve şarkısını Dünyaca ünlü Teknoloji firması TechCrucha haber yaptı. İsmail YK TechCrucha haber olmakla beraber TechCruch’ın ve dünyanın en önemli yazarlarından MG Sieglerin yazısına konu oldu.

Siegler Facebook gerçekten çok büyük bir ağ, bu sosyal ağın 100 milyon, 500 milyon hatta 1 milyar üyesi de olsa beni ilgilendirmez, hakkında bir Hollywood filmi bile olsa beni ilgilendirmez, servisiniz hakkında bir ‘TÜRKÇE’ pop video klibi ile dünya çapında bir başarı sağlayamazsanız başarısız olursunuz diyerek İsmail YK’nın haklı başarısından bahsetmiş ve İsmail YK’da Bu başarıdan sonra Türk Müziğinin dünyaca tanınan en büyük sanatçılarından birisi olduğunu göstermiş, yurtdışındaki hedef kitlesi ve tanınmışlığını arttırmıştır. İsmail YK’nın Dünya Çapındaki bu başarısı ardından yurtdışındaki (Yunanistan, Romanya, Bulgaristan) birçok ses sanatçıları İsmail YK’dan esinlenerek facebook adlı şarkılar yapmış, müzik listelerinde zirveyi zorlamışlardır.

İsmail YK şubat 2011 de Türk Gençliği Kimi İdol olarak görüyor adı altında yapılan idol araştırmasının sonuçlarına göre Türk Gençliğin’in idol olarak gördüğü Kişiler sıralamasında açık ara farkla 1. sıraya yerleşmiş ve Türkiye de ne kadar çok sevildiğini gözler önüne sermiştir. İsmail YK 2010 yılında Azerbaycan da Yılın En İyi Sanatçısı ödüllüne de layık görülmüştür.İsmail YK 5. Solo albümün’den önce 2011 Mart ayında ‘One Minute’ adlı hareketli Single çalışması ile müzik dünyasına bomba gibi düşmüştür,şarkı sadece 3 günde internet ortamında 1 milyondan fazla dinlenerek bir rekora imza atmıştır,şarkının klibi ise yayınlandığından sadece 12 saat sonra HİT olmuştur.

Psikopat: 2011-2012
İsmail YK Solo müzik kariyerindeki 5. albüm’ü olan Psikopat’ı 9 haziran 2011 günü hayranlarının beğenisine sunmuş ve bu albümle de başarısını devam etmiştir, Albüm sadece Dağıtımdan 1 gün sonra tüm müzik marketlerinde bitmiştir, İsmail YK bu albümüyle de başarılarına başarı katmaya devam etmiştir.

Psikopat Albümü Diğer Albümlerine oranla İsmail YK ve Hayranları için farklı bir çalışma olmuştur. Bu albümde Her ne kadar İsmail YK kendine has varolan tarzını devam ettirsede,tarz üzerinde küçük değişiklikler de yapmış ve aynı zamanda tarzını geliştirmiştir.Diğer Albümlerinde Hareketli Şarkılarla Çıkış Yapan İsmail YK bu albümde Sanane Adlı Slow bir şarkı ile Çıkış Yapmıştır. Albümüne Adını verdiği Psikopat Şarkısıyla Kendisini eleştiren, küçük gören, dışlayan ve hayranlarını hedef alan kitleyi ağır bir dil ile eleştirmiş, yerden yere vurmuştur. İsmail YK bu albümü ile 2011 yılında Türkiyenin en çok dinlediği 5 Sanatçıdan biri olmuş, aynı zamanda albüm’ün çıkış şarkısı Sanane Türkiye 2011 yılı En çok aranan şarkılar listesinde 3. sıraya kadar yükselmiştir. Bu albümle de Farklı Dallarda Çeşitli Ödüllere Layık Görülmüştür. İsmail YK Psikopat Albümünün de Hit şarkıları Arasında Yer Alan ve albümün 3. video klibi olan Duydum Ki Çok Mutsuzsun da Kadına Karşı Şiddet Temasını ele almış, kadınlara karşı şiddette kadınların en etkin savunucuları arasında olduğunu göstermiştir. Hayranlarının yoğun İsteği Üzerine Kanaltürk Tv’de 4 haftalık YK Show adında bir talk programı yapmış, aldığı yüksek reyting ile dikkat dahi çekmiştir. Müziğe Zaman ayıramadığı için her fırsatta Sinema ve dizi oyunculuğuna sıcak bakmayan İsmail YK’ya 2011 yılında 400’e yakın Sinema ve dizi teklifi sunulmuş ama İsmail YK Zamanı olmadığından dolayı tekliflerin hiçbirini kabul etmemiştir.

Metropol : 2012 – 2013
İsmail YK, uzun bir Süredir üzerinde çalıştığı müzik kariyerinin 6. solo albümü İle 7 Aralık 2012′ de yeniden boy gösterdi. Albümün çıkış parçası ” Ben Senin Ananın ” adlı çalışma oldu. Ayrıca İsmail YK albümlerinin kayıtlarını kendi stüdyosunda kardeşleri ile birlikte yapmaktadır. İsmail YK’nın Örnek aldığı sanatçılar Michael Jackson ve Orhan Gencebay‘dır. İsmail YK kendisini maddi anlamda geliştirerek Avrupa Müzik’ten ayrılarak, müzik kariyerine kendi kurduğu müzik şirketi olan MUSICOM’da devam etmektedir.

2014: İsmail Yk, 2014 yılı içerisinde yeni albüm öncesinde “Dogum günün haram olsun” adlı single parçasını çıkarmış, ayrıca Erkam Aydar ile ” Mutluluklar dilerim ” şarkısında düet yapmış ve klipte de rol almıştır. İsmail Yk, bu yıl içerisinde 2 defa Çin Urumçi’de yaklaşık 30 bin kişiye konser vermeyi başarmıştır

2015: İsmail Yk yeni albümü öncesi ” Ah leylim ” adlı single parçasını çıkardı.

Sanatçıya Ait Eserler